Jdi na obsah Jdi na menu
 


Catahoula - historie

29. 1. 2009
Historie plemene Louisiana Catahoula
 
Původ tohoto plemene je mystický až bájný. V žádném zdroji se nedovíme důvěryhodné informace, takže původ plemene Louisiana Catahoula je do dnešní doby tajemstvím. Proto i z tohoto hlediska je Leopardí pes z Louisiany velmi zajímavý. Jeho historie je stará přes sto let.
V pramenech se uvádí, že Leopardí pes se zrodil u jezera Catahoula v Louisianě, v překladu tento výraz znamená „krásná čistá voda“. Předpokládá se, že Leopard se zrodil křížením vlka a španělských mastifových psů. V pozdější době francouzští kolonisté tyto křížence, kteří byli velmi podobní vlkům, objevili. Po dlouhém zkoumání zjistili, že tito psi skvěle loví v bažinách a tak úmyslně začali tyto psy spojovat se svými ovčáckými psy podobným dnešnímu beauceronovi ( proto někteří leopardi mají paspárky). Tímto spojením chtěli docílit velmi dobře se pohybujících psů s pasteveckými vlohy, dále s duší lovce, ale i s vlastnostmi lidského společníka.                          

 

Obrazek

 

 

Jak se ovšem Mastifové dostali k louisianským indiánům? Nejpravděpodobnější verze je, že Španělé nechávali své raněné psy na bojištích, nebo se Mastifové stávali kořistmi indiánů. To už jsou pouze domněnky. Leopard se v takovém světle jakého ho známe dnes objevil až za příchodu bílých osadníků k jezeru Catahoula. Flekatého psa se skleněnýma, světlýma očima pojmenovali úplně stejně a to Catahoul. Catahoula byla a stále je pes se skvělými loveckými vlastnostmi, lovil vysokou zvěř, divoká prasata. Po sléze se z Catahouly stal farmářský pes nýbrž prokázal své výborné naháněčské schopnosti. Chov těchto psů ovšem ze začátku nikoho nezajímal. Catahoula byla velkým farmářským pomocníkem a produkovala se stále další a další štěňata, aby nahradili dospělé jedince, kteří při své práci mohli přijít o život. Catahoula byl státem Louisiana uznán jako národní plemeno 9. června 1979 ( ovšem v některých zdrojích můžeme nalést 9. července) Catahoula je ve svém domovském státě velmi rozšířená. Na evropský kontinent se dostala v roce 1998. A to přímo do České Republiky díky panu Ing. Gerhardovi Steinovi (CHS Šumící Křídla). ČR je druhou Catahoulí velmocí na světě. Ovšem obliba se pomalu, ale jistě rozšiřuje. Dalšími zeměmi jsou Slovensko, Německo, Finsko, Holandsko. Doufejme, že se chov Leopardů bude do budoucna zkvalitňovat a bude se těšit velké oblibě.

Obrazek

 

 
 
 
Autor článku: Monika Kubertová CHS Tartuga (www.tartuga.estranky.cz)